Každý se rodíme s jedním převažujícím živlem v těle. Tím je určen náš postoj ke světu a naše fyzická konstituce.

Znát koncept Tradiční evrospké medicíny znamená, že chápu svoje tělo a jeho plusy a mínusy. V TEM si zjednodušujeme tuto znalost pomocí symboliky modelu přírodních živlů. Zjednodušeně řečeno vím, jaký přírodní živel v mém těle převládá a podle toho umím nastavit vhodnou péči a být dlouhodobě zdravý/á a plný/á síly. 

Našemu tělu vládnou čtyři živly, které jsou charakterizovány čtyřmi tělesnými tekutinami a vzájemně protichůdnými principy vnitřního prostředí těla. Ty stály u zrodu čtyř temperamentů.

Abychom své tělo udržovali dlouhodobě zdravé a funkční je snahou TEM harmonizovat zastoupení živlů v těle - udržovat jejich rovnováhu. Zmírňovat převladající živel a podporovat ty méně zastoupené. (tj. ovlivňovat tělesné vnitřní prostředí - protichůdné principy - teplo, chlad, sucho, vlhko)  Proto je dobré znát svůj převládjaící živel a tak se lépe orientovat v péči o sbebe sama. TEM umí vhodně poradit, proč mám právě já uživat tuto bylinu a právě tímto způsobem. Každému vyhovuje jiný způsob. 

"Vše kromě bohů a živlů je pomíjivé," praví antická moudrost.


TEST ŽIVLU ZDE

vzduch krev   sangvinický temperament
oheň žluč cholerický temperament
země černá žluč melancholický temperament
voda flegma flegmatický temperament

Základní charakteristika živlů:

Chcete li se dovědět, jaká péče je nejvhodnější pro daný živel, udělejte si test živlu. Dostanete vhodnou péči na míru podle TEM v oblasti všch čtyřech pilířu jejího působení. 

  vzdušný živel - věčný optimista se stabilním fyzickým fondem. Je odolný proti nemocem, ale někdy ztrácí kontrolu nad životem kvůli stresu. 
   ohnivý živel - rozený vůdce, rychlý, aktivní a nezdolný, se silnou atletickou konstitucí. Trpí na akutní záněty všeho druhu.
   zemský živel - důsledný a analytický typ, jehož šlachovitá konstituce inklinuje k ukládání toxinů. Má největší sklony k chronizaci nemocí.
   vodní živel - klidný temperament, který si libuje v rutině. Měkké tělesné kontury, vnitřní chlad. Trpí ukládáním vody v těle a otoky.
 

Díky znalosti svého převládajícího živlu se naučíte rozpoznat potřeby svého těla v souvislosti s temperamentem, který má největší vliv na vaše zdraví.

TEST ŽIVLU ZDE

Chcete se dozvědět více o tom, jak TEM nahlíží na živly a temperamenty, přečtěte si blogový článek

Nebo si poslechněte náš webinář.

TEST ŽIVLU ZDE

Žádná položka