TEM TIP: ČLÁNEK NA FLOWEE: Určení dominantního živlu jedince je klíčové pro léčebný proces, říká odbornice na tradiční evropskou medicínu
Určení dominantního živlu jedince je klíčové pro léčebný proces, říká odbornice na tradiční evropskou medicínu
Poznatky antických lékařů můžeme využívat i v dnešní době. O tom, jakým způsobem, jsme si povídaly s odbornicí na tradiční evropskou medicínu Pavlou Vackovou
Přestože se o přírodní zdravotní směry zajímala odjakživa, nikdy nenašla žádný ucelený obor, který by zahrnoval jak péči o fyzické tělo, tak hlubší pochopení životní situace člověka. Až narazila na tradiční evropskou medicínu (TEM), která jí otevřela netušené obzory. „Vše, co jsem už znala, tady nacházím doslova ,pod jednou střechou‘. Poznatky vedou do hloubky i do šířky,“ popisuje Pavla Vacková, jedna ze tří zakladatelek konceptu Tem.peratio.
„Osobnosti tradiční evropské medicíny, jako je Hippokrates, Mattioli nebo Paracelsus, nám zanechali obrovské bohatství písemných děl, například Corpus hippocraticum nebo Materia medica. Z těchto pramenů se učili budoucí lékaři na univerzitách až do 17. století. Součástí TEM je homeopatie, balneologie nebo Bachovy esence. Není uklidňující, že stejným jitrocelem, který vám roste za domem, se léčil už velký Sokrates?“
S Pavlou Vackovou jsme si povídaly například o tom, v čem je tradiční evropská medicína výjimečná, jak může doplnit tu klasickou a proč je důležité znát svůj dominantní živel.
Co koncept tradiční evropské medicíny představuje? A jak se liší od tradiční čínské medicíny? Některé aspekty jsou podobné…
Koncept tradiční evropské medicíny (TEM) v sobě skrývá mnohem více než jen léčbu nemocí. Navrací filozofii do péče o zdraví. Představuje ucelený přístup k životu, vede nás k rovnováze mezi fyzickým a duševním zdravím. Pokud víme, jak chutná zdraví, umíme se do něj vrátit i z nemoci.
Typickými pacienty TEM jsou lidé s chronickými nemocemi, lidé, kterým konvenční medicína už nemá co nabídnout, ale také lidé, kteří si včas uvědomují hodnotu svého zdraví, a onemocnět vůbec nechtějí.
Tradiční čínská medicína (TČM) s TEM sdílí některé principy, jako je důraz na prevenci a celostní přístup k pacientovi. Liší se však v základních kategoriích. TČM je založena na pěti elementech a teorii jin a jang, zatímco TEM pracuje se čtyřmi živly a temperamenty. Jedním z klíčových rozdílů také je, že Evropané vnímají svět spíše ve čtvercové symetrii a v konceptu protikladů, zatímco východní medicína klade důraz na plynulý přechod mezi jednotlivými elementy.
TEM je cesta, která respektuje naše kulturní dědictví, a zároveň nám dává do rukou praktické nástroje pro každodenní život.
Článek pokračuje zde: https://www.flowee.cz