Zjistěte více o rostlinách, plodech a semenech, které se používají v Tradiční evropské medicíně k podpoře rovnováhy v těle. Prozkoumejte herbář bylin.

Kam se ztratilo vědění předků.

Na úvod si dovolím osobní vzpomínku. Moje babička, venkovská žena s pohnutým osudem, se uměla sotva podepsat. Zato v praktických záležitostech života si poradila s velkým nadhledem. Moje maminka ji poprosila o pomoc, když jsem asi jako sedmiletá holčička měla vyrážku na noze. Babička na to mrkla zkušeným okem, neběžela do knihovny listovat v bylinném herbáři – tehdejším Googlu - ale vyšla ze dveří. Za chvíli se vrátila s divným kořenem plným hlíny. „Dej ohřát vodu.“ Kořen omyla, nastrouhala a udělala podivný odvar, ve kterém mi nohu máčela. Zbytek kořene dala mojí mamince se slovy: „Dělej to tak každý den, za chvíli je po všem.“ O tom se tehdy nediskutovalo. Naše kuchyně se v době páchnoucí lázně vždy vylidnila. Všimněte si ale toho postupu. Babička mamince neřekla: „Běž do obchodu (dnes na internet), kup si tam kořen, který vypadá tak a tak, nastrouhej ho, atd.“ Rovnou proběhlo kompletní zasvěcení do celé procedury. Ptáte se, co to bylo za zázračný kořen? Můj tip je lopuch, v horách snad nic jiného po ruce nebylo. A jestli to zabralo? Netuším a už se nemám koho zeptat. Ale víte, co mi v paměti zůstalo? Ta jistota, se kterou moje babička přesvědčila moji maminku, která následně přesvědčila mě, že ví, co dělá. 

 

Co chcete jednou předat svým dětem vy? Věřte tomu, že si na vás s láskou vzpomenou, když svým vlastním potomkům budou umět zlepšit život nebo ulevit od utrpení.

TEM vnímá rostlinu jako živý systém působící různými způsoby a obsahující rostlinnou duši. Naproti tomu školská medicína hledá v rostlinách účinné látky, které lze izolovat. Připravuje se tím o synergický efekt zdánlivě nefunkčních substancí, o kterých neví doslova vůbec nic.

Tradiční evropská medicína vám neodhalí žádná nová tajemství exotických lián nebo hub. Vede vás tam, kde to znáte. I k tomu zmíněnému kořenu lopuchu.

 

Podle TEM by každému z nás mělo stačit dvanáct bylin, které nás v případě počínající nemoci vrátí zpět do rovnováhy. Důležité však je, tento stav poznat. Bolest v krku je již symptom, kterému předchází např. únava nebo pálení očí. Nemusíte vědět, kam se vyvine. Stačí jen poznat, že se nacházíte v situaci, kdy je potřeba začít jednat ve prospěch těla a jeho rovnováhy. 

 

Jste-li náhle bez příčiny unavení, přerušte veškeré činnosti Je to jasný signál k odpočinku, teplu a dalším pečujícím metodám. Dejte šanci soli, vodě nebo bylinám nejen v čaji, ale také při vykuřování. Můžete se spolehnout na to, že když tělu dáte pozornost v této fázi, ta další už vás nepřekvapí (pokud k ní vůbec dojde). 

 

Zmíněných dvanáct bylin se může člověk od člověka trochu lišit. Jsou lidé, jimž nedělá dobře tymián, zato jim skvěle poslouží jemnější mateřídouška. Stejně tak je pro někoho pelyněk příliš intenzivní, najde si tedy pro své neduhy jinou hořkou alternativu (např. Kořen anděliky).

 

TEM vás zve k experimentování. K poznávání bylin a jejich účinků na vašem vlastním těle. Kdo očekává od rostlinných pomocníků účinek v nemoci, měl by ho poznat především ve zdraví. Testujte chuť, vůni nebo snášenlivost ve chvíli, kd se cítíte dobře. Pak budete mít bylinnou lékárničku připravenou pro případ nastupujících chorob. Z čajů a směsí se stanou vaši staří známí, ke kterým půjdete pro radu.

 

Bylina, kterou dokonale prozkoumáte už při sběru v přírodě, vás sama navede, jaký způsob zpracování jí nejvíce svědčí. Nebojte se ji nakládat do olejů, vytvářet tinktury nebo ji svařit třeba ve víně. Kořen potřebuje trochu drsnější zacházení než jemný květ. 

 

V bylinném herbáři TEM nenajdeme prostý výčet potíží a jim odpovídající řešení. Popis byliny se opírá o teorii čtyř temperamentů, tedy z hlediska chladu, tepla, vlhka a sucha. Měli byste tedy poznat, zda váš problém se žaludkem má horký nebo chladný charakter. Zda je váš kašel doprovázen hlenem nebo nikoli. Není to však tak těžké, jak to možná vypadá. Horko se projevuje pálením, chlad zase často hlenem. 

 

Herbář bylin TEM a klášterní medicíny:

Meduňka

Meduňka - čistí krev od černé žluči, zahřívá hlavu, srdce, břicho a dělohu. Hodí se k jemné péči o solar plexus - most mezi žaludkem a srdcem. Na uklidnění, zlepšení paměti i spánku.

Třezalka

Třezalka - odvádí černou žluč, zahřívá a vysušuje. Proti depresi, strachu, zevně při pohmožděninách, popáleninách.

Máta

Máta - silně zahřívá a vysušuje, dlouhodobě ochlazuje. Na žaludek a játra. Na koncentraci. 

Kozlík lékařský

Kozlík - zahřívá, vysušuje, rozpouští, uvolňuje křeče a uklidňuje. Na srdce a nervy.

Fenykl

Fenykl - rozpouští, rozhýbe, zahřívá, vstřebá chladný hlen. Na čištění dýchacích cest, zahřátí žaludku, zmírnění křečí.

Kopřiva

Kopřiva - zahřívá, vylučuje, posiluje, tonizuje. Na čištění krve, očistu ledvin a posílení imunity.

Heřmánek

Heřmánek - změkčuje, otevírá a uvolňuje. Na bolest břicha, problémy v ústní dutině, při bolestivé menstruaci. 

Měsíček

Měsíček - rozpouští, ředí, čistí, rozproudí lymfu. Na hojení ran, vnitřně na žaludek. Ochranný plášť při ranách osudu.

Šalvěj

Šalvěj - vysušuje, stahuje, brání zánětu. Proti nadměrnému pocení, nerovnováze štítné žlázy, tonizuje. Při problémech se sliznicí v ústní dutině. Na mozek a nervy.

Řebříček

Řebříček - silně vysušuje, stahuje, reguluje teplo a chlad. Na čištění krve, překyselení žaludku, jako ochrana jater, podporuje prokrvení. Při gynekologických potížích. Zevně pečuje o rány, staví krvácení. 

Jitrocel

Jitrocel - chladí, zastavuje, uklidňuje proudění, posiluje a buduje struktury. Při horečnatých onemocněních dýchacích cest, podporuje rekonvalescenci průdušek a plic. Zastavuje průjmy a krvácení, chladí horké rány po bodnutí hmyzem.

Tymián

Tymián -  silně a vytrvale zahřívá, rozhýbe chladné flegma, otevírá neprůchodnosti. Při onemocněních hlavy, plic, průdušek doprovázených chladem (studený kašel), při potížích s chladným žaludkem a trávicími orgány. 

 

Výše uvedené účinky bylin jsou jen zlomkem jejich opravdové síly. Většina bylin účinkuje komplexně, např. řebříček. 

Žádná položka