V malých rakouských lázních, kde se praktikuje Tradiční evropská medicína, je v pátek ráno rušno. Parkoviště je plné brebentících seniorů ale i vitálních mladých žen se zářivými úsměvy. Ti všichni přijeli na svůj pravidelný detoxikační rituál, totiž pouštění žilou.

Nenajdeme mezi nimi nikoho, koho by pohled na krev děsil. Právě naopak. S lékařem, který proceruru provádí, živě diskutují o podobě své vzácné tělní tekutiny, o její barvě, hustotě a rychlosti, kterou opouští jejich tělo. Poté se v klidu nasnídají, posadí se na lavičky v lesoparku, relaxují a čekají do odpoledne. Kdo si počká až do odpoledne, může se od lékaře dozvědět, zda jejich krev vykazuje nějaké anomálie a co to pro ně znamená. Krev si totiž ve zkumavce dává trochu načas.

Pouštění žilou je metoda, která někoho láká a někoho děsí, ale postupně vycházejí na povrch její mimořádné benefity, které znali už lidé v dávných dobách.

Jak souvisí s pouštěním žilou osobnost sv. Hildegardy z Bingenu

Tato středověká vizionářka měla naprosto jasnou představu o celostní medicíně. Postavila člověka do středu všeho dění a spoléhala na to, že jeho původní životní síla se popasuje se všemi nástrahami světa. Sv. Hildegarda tvrdila, že právě pouštění žilou v člověku probouzí jeho samouzdravující schopnosti.  

Jaký přínos viděla Hildegarda z Bingenu v pouštění žilou 

K názornosti nám pomůže Měsíc. Při úplňku se hladina moře vzedme. Vyplaví na břeh vodu, odpadky a různé zbytky. Při odlivu voda naopak ustupuje zpět do moře. Stejně tak fungují tělesné tekutiny, jak je viděla sv. Hildegarda a on ní je převzala Tradiční evropská medicína. Proto je měsíční fáze ústředním faktorem při plánování pouštění žilou, je možné jej provádět bezprostředně po úplňku,  to od 1. do 6. dne, kdy jsou usazeniny v krvi nejvýše a vzedmutá tekutina má tendenci samovolně vytékat. Plnost krve se mění se změnou při ubývání měsíce. 

Sv- Hildegarda si položila otázku: Co dělat, když ovocný strom už nemůže rozvinout svůj květ? Je nutné ho prořezat a odstranit z něj suché a neduživé větve. Zkrátka zbavit ho všech oslabujících součástí. Teprve pak se obnovuje síla pro nový růst a rozkvět. Zdravý strom zůstává stabilní a nese bohaté ovoce.

Jak se podle Hildegardy z Bingenu pouštění žilou provádí

Jakmile začne z vertikálně narušené žíly vytékat krev, uvidíme temně rudou, hustou a vazkou tekutinu. Jako první odcházejí z těla usazeniny a škodlivé látky. Jakmile krev zesvětlá a zřídne, znamená to, že vytéká “dobrá krev”. Poté je krvácení zastaveno. 

O kolik krve přijdeme

Zatímco při dárcovství krve je z pochopitelných důvodů cílem získat co nejvíce této vzácné tekutiny, u Hildegardina pouštění žilou se odebírá přibližně 100 ml. Záleží přitom na věku, ročním období, indikaci a množství toxinů v krvi.

Jak často se tato detoxikační procedura aplikuje

Pokud se chcete pravidelně čistit touto cestou, doporučuje se určitý rytmus. Hildegarda z Bingenu z nějakého důvodu spatřovala velký mezník ve třicátém roce života. Od tohoto věku bychom podle ní měli pečovat o své srdce a bránit se “vnitřní hnilobě", tedy zánětům: 

U obou pohlaví od třiceti do padesáti let můžeme provádět pouštění žilou dvakrát ročně

Po padesátce pouze jednou ročně

U mužů se může pouštění žilou provádět až do osmdesáti let, u žen dokonce do stovky. 

Vždy je však třeba se podívat na svoji životní situaci, aktuální i chronické potíže a zamýšlený cíl terapie.

Jaké jsou benefity pouštění žilou

 • prokazatelně zlepšují krevní hodnoty
 • aktivují se samoléčebné síly v organismu
 • odstraňují se odpadní látky (důsledek stresu, rychlého stravování apod.)
 • krevní tlak měřitelně klesá
 • jaterní enzymy a hladina kyseliny močové se normalizují
 • hormony se dají do pohybu, to znamená více radosti ze života
 • mozek je intenzivně prokrvován
 • tělo se čistí od toxinů a odpadních látek a zpomalují se záněty
 • ulevuje při závratích, tlaku v hlavě a tinitu
 • zvyšuje se výkonnost a posiluje imunitní systém
 • upravuje se metabolismus
 • zmírňují se dopady civilizačních nemocí

Jaké vedlejší účinky můžeme očekávat

Jakmile se naruší kožní bariéra, tělo se začne zbavovat toxinů. Poté se změní složení krve: zředí se a zvýší se její průtočnost. Krátkodobě se proto může objevit mírná únava nebo bolesti hlavy. Stejně tak je možné zaznamenat citlivost očí a změny vidění, proto se vyhýbáme přímému slunci. Naše smyslové orgány mohou reagovat citlivěji.

Proceduru musí bezpodmínečně provádět lékař. 

Jak se připravit na pouštění žilou

Uděláme si čas, stres a spěch jsou na škodu. Minimálně dva dny před odběrem se vyhneme všem povzbuzujícím látkám, jako je káva, alkohol a nikotin, cukr a sladkosti. Aby krev úspěšně odplavila usazeniny, bezprostředně před návštěvou od půlnoci už nic nepijeme (ani vodu), nekouříme, odložíme o pár hodin užívání léků (pokud je možné) a nečistíme si zuby.

Jaká jsou doporučení po proceduře

Pro následující dva až tři dny se vyhneme se nadměrnému slunečnímu záření, z jídelníčku vynecháme: potraviny živočišného původu, těžko stravitelné pokrmy, smažená jídla a jídla dlouho pečená na tuku nebo tučná jídla. To, že vynecháme kávu, alkohol a jiné povzbuzující látky je celkem srozumitelné, ale sv. Hildegarda doporučovala zdržet se při tomto mini půstu také syrového ovoce a zeleniny, jmenovitě jahod, švestek, broskví, fíků, pórku, okurek, hrášku, zelí nebo kapusty. 

Cítím, že by mi pouštění žilou udělalo dobře, ale nesnáším pohled na krev

Existuje i mírnější a přitom velmi efektivní varianta. A tou je hirudoterapie - přikládání pijavic. Funguje lokálně, má další benefity a krvácení není tak dramatické a viditelné.

Proč aktivně podpořit detoxikační proces

Jednoduše proto, že sklidíme více benefitů. Více stability pro náš každodenní život. Rašelinové terapie urychlují detoxikaci na vnitřní i vnější úrovni. Krátce po ukončení pouštění žilou tedy doporučujeme obnovit minerální rovnováhu v těle pitnou rašelinou a relaxační lázní v rašelině koupelové.

Jaký je vlastně smysl detoxikačních procedur

Když pomůžeme našemu tělu, aby se pročistilo, otevíráme tím cestu k obnově buněk a samoléčení.

S láskou k vašemu zdraví 🌿

Pavla