Pouštění žilou - anti-aging středověku | tem·peratio
V malých rakouských lázních, kde se praktikuje Tradiční evropská medicína, je v pátek ráno rušno. Parkoviště je plné brebentících seniorů ale i vitálních mladých žen se zářivými úsměvy. Ti všichni přijeli na svůj pravidelný detoxikační rituál, totiž pouštění žilou.
Nenajdeme mezi nimi nikoho, koho by pohled na krev děsil. Právě naopak. S lékařem, který proceruru provádí, živě diskutují o podobě své vzácné tělní tekutiny, o její barvě, hustotě a rychlosti, kterou opouští jejich tělo. Poté se v klidu nasnídají, posadí se na lavičky v lesoparku, relaxují a čekají do odpoledne. Kdo si počká až do odpoledne, může se od lékaře dozvědět, zda jejich krev vykazuje nějaké anomálie a co to pro ně znamená. Krev si totiž ve zkumavce dává trochu načas.
Pouštění žilou je metoda, která někoho láká a někoho děsí, ale postupně vycházejí na povrch její mimořádné benefity, které znali už lidé v dávných dobách.
Jak souvisí s pouštěním žilou osobnost sv. Hildegardy z Bingenu
Tato středověká vizionářka měla naprosto jasnou představu o celostní medicíně. Postavila člověka do středu všeho dění a spoléhala na to, že jeho původní životní síla se popasuje se všemi nástrahami světa. Sv. Hildegarda tvrdila, že právě pouštění žilou v člověku probouzí jeho samouzdravující schopnosti.
Jaký přínos viděla Hildegarda z Bingenu v pouštění žilou
K názornosti nám pomůže Měsíc. Při úplňku se hladina moře vzedme. Vyplaví na břeh vodu, odpadky a různé zbytky. Při odlivu voda naopak ustupuje zpět do moře. Stejně tak fungují tělesné tekutiny, jak je viděla sv. Hildegarda a on ní je převzala Tradiční evropská medicína. Proto je měsíční fáze ústředním faktorem při plánování pouštění žilou, je možné jej provádět bezprostředně po úplňku, to od 1. do 6. dne, kdy jsou usazeniny v krvi nejvýše a vzedmutá tekutina má tendenci samovolně vytékat. Plnost krve se mění se změnou při ubývání měsíce.
Sv- Hildegarda si položila otázku: Co dělat, když ovocný strom už nemůže rozvinout svůj květ? Je nutné ho prořezat a odstranit z něj suché a neduživé větve. Zkrátka zbavit ho všech oslabujících součástí. Teprve pak se obnovuje síla pro nový růst a rozkvět. Zdravý strom zůstává stabilní a nese bohaté ovoce.
Jak se podle Hildegardy z Bingenu pouštění žilou provádí
Jakmile začne z vertikálně narušené žíly vytékat krev, uvidíme temně rudou, hustou a vazkou tekutinu. Jako první odcházejí z těla usazeniny a škodlivé látky. Jakmile krev zesvětlá a zřídne, znamená to, že vytéká “dobrá krev”. Poté je krvácení zastaveno.
O kolik krve přijdeme
Zatímco při dárcovství krve je z pochopitelných důvodů cílem získat co nejvíce této vzácné tekutiny, u Hildegardina pouštění žilou se odebírá přibližně 100 ml. Záleží přitom na věku, ročním období, indikaci a množství toxinů v krvi.
Jak často se tato detoxikační procedura aplikuje
Pokud se chcete pravidelně čistit touto cestou, doporučuje se určitý rytmus. Hildegarda z Bingenu z nějakého důvodu spatřovala velký mezník ve třicátém roce života. Od tohoto věku bychom podle ní měli pečovat o své srdce a bránit se “vnitřní hnilobě", tedy zánětům:
U obou pohlaví od třiceti do padesáti let můžeme provádět pouštění žilou dvakrát ročně.
Po padesátce pouze jednou ročně.
U mužů se může pouštění žilou provádět až do osmdesáti let, u žen dokonce do stovky.
Vždy je však třeba se podívat na svoji životní situaci, aktuální i chronické potíže a zamýšlený cíl terapie.
Jaké jsou benefity pouštění žilou
- prokazatelně zlepšují krevní hodnoty
- aktivují se samoléčebné síly v organismu
- odstraňují se odpadní látky (důsledek stresu, rychlého stravování apod.)
- krevní tlak měřitelně klesá
- jaterní enzymy a hladina kyseliny močové se normalizují
- hormony se dají do pohybu, to znamená více radosti ze života
- mozek je intenzivně prokrvován
- tělo se čistí od toxinů a odpadních látek a zpomalují se záněty
- ulevuje při závratích, tlaku v hlavě a tinitu
- zvyšuje se výkonnost a posiluje imunitní systém
- upravuje se metabolismus
- zmírňují se dopady civilizačních nemocí
Jaké vedlejší účinky můžeme očekávat
Jakmile se naruší kožní bariéra, tělo se začne zbavovat toxinů. Poté se změní složení krve: zředí se a zvýší se její průtočnost. Krátkodobě se proto může objevit mírná únava nebo bolesti hlavy. Stejně tak je možné zaznamenat citlivost očí a změny vidění, proto se vyhýbáme přímému slunci. Naše smyslové orgány mohou reagovat citlivěji.
Proceduru musí bezpodmínečně provádět lékař.
Jak se připravit na pouštění žilou
Uděláme si čas, stres a spěch jsou na škodu. Minimálně dva dny před odběrem se vyhneme všem povzbuzujícím látkám, jako je káva, alkohol a nikotin, cukr a sladkosti. Aby krev úspěšně odplavila usazeniny, bezprostředně před návštěvou od půlnoci už nic nepijeme (ani vodu), nekouříme, odložíme o pár hodin užívání léků (pokud je možné) a nečistíme si zuby.
Jaká jsou doporučení po proceduře
Pro následující dva až tři dny se vyhneme se nadměrnému slunečnímu záření, z jídelníčku vynecháme: potraviny živočišného původu, těžko stravitelné pokrmy, smažená jídla a jídla dlouho pečená na tuku nebo tučná jídla. To, že vynecháme kávu, alkohol a jiné povzbuzující látky je celkem srozumitelné, ale sv. Hildegarda doporučovala zdržet se při tomto mini půstu také syrového ovoce a zeleniny, jmenovitě jahod, švestek, broskví, fíků, pórku, okurek, hrášku, zelí nebo kapusty.
Cítím, že by mi pouštění žilou udělalo dobře, ale nesnáším pohled na krev
Existuje i mírnější a přitom velmi efektivní varianta. A tou je hirudoterapie - přikládání pijavic. Funguje lokálně, má další benefity a krvácení není tak dramatické a viditelné.
Proč aktivně podpořit detoxikační proces
Jednoduše proto, že sklidíme více benefitů. Více stability pro náš každodenní život. Rašelinové terapie urychlují detoxikaci na vnitřní i vnější úrovni. Krátce po ukončení pouštění žilou tedy doporučujeme obnovit minerální rovnováhu v těle pitnou rašelinou a relaxační lázní v rašelině koupelové.
Jaký je vlastně smysl detoxikačních procedur
Když pomůžeme našemu tělu, aby se pročistilo, otevíráme tím cestu k obnově buněk a samoléčení.
S láskou k vašemu zdraví 🌿
Pavla