Květová voda, vonná voda, aromatická voda nebo aromatický hydrosol, to všechno jsou názvy pro hydrolát. Hydroláty jsou rostlinné vody, které obsahují jak olej, tak ve vodě rozpustné těkavé složky rostlin. Proto stojí přesně na rozhraní mezi fytoterapií, která byliny používá k přípravě čajů, tinktur, prášků apod., a aromaterapií, která pracuje s éterickými oleji.

Historie hydrolátů v Evropě

Již ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě se používaly rostlinné výtažky k aromatizaci a léčbě. Květové vody se odpařovaly a rozprašovaly v místnostech a používaly se k výrobě parfémů a mastí. 

Přestože moderní aromaterapie se žene za čistotou koncentrovaných éterických olejů a hydroláty považuje spíše za odpadní produkt, dávní Evropané to viděli právě naopak. Hieronymus Bock (1577) nebo Tabernaemontanus (1731) učili, jak si léčivou vodu vyrobit. V jejich podání se setkáváme nejčastěji s fenyklovou, vilínovou, bezovou nebo růžovou vodou. 

Naproti tomu čisté éterické oleje byly vzácné a velmi drahé. Jejich velkou nevýhodou byla koncentrace. Působily agresivně, nebylo je možné použít přímo na pokožku nebo do úst, ale musely se dávkovat po kapkách a ředit v různých dalších látkách. Naproti tomu s vhodnými hydroláty uměli pracovat kromě lékařů i laikové, jako byli lazebníci a mastičkáři.

V kuchyni se nejčastěji používala růžová, pomerančová nebo šafránová voda.


Jak se hydrolát vyrábí?

Hydrolát vzniká při destilaci rostlinných materiálů, jako jsou květy, listy, kořeny, kůra nebo plody. Destilace je proces, při kterém se rostlinný materiál zahřívá vodní párou, která uvolňuje těkavé látky z rostlin. Tyto látky se pak spolu s vodní párou přivádějí do chladicí části destilačního přístroje, kde kondenzují. Směs vody a éterického oleje se odděluje do dvou vrstev. Horní vrstva je éterický olej, který se odebírá. Spodní vrstva je hydrolát, který obsahuje 0,03-0,5%. éterického oleje a další složky rostlin rozpustné ve vodě.

Jak se hydroláty v TEM používají

  • Péče o pleť: hydroláty hydratují, tonizují a zklidňují pleť. Mohou se používat jako pleťové vody, do krémů a gelů, nebo jako obklady.
  • Psychika: jemné a neagresivní účinky hydrolátů je předurčují pro použití v aromaterapii. Mohou zmírnit stres, úzkost a depresi.
  • Dezinfekce: některé hydroláty, jako např. tymiánový, mají dezinfekční účinky a lze je použít k čištění povrchů, ale také k dezinfekci ran.
  • Zažívání: určité hydroláty, jako heřmánkový, mátový a fenyklový, mohou zmírnit trávicí potíže, nadýmání a křeče.
  • Dýchací systém: inhalace hydrolátů, např. jedlový nebo jalovcový, uvolňuje a zprůchodňuje dýchací cesty a zmírňuje kašel

Jak se hydroláty dávkují?

Účinek hydrolátu se částečně kryje s účinkem bylinného čaje. Je však přece jen 4x -5x koncentrovanější než čaj vyrobený z téže rostliny.  Proto pokud se užívají vnitřně, doporučuje se lžička, maximálně jedna lžíce ve sklenici vody. Skvěle funguje "první pomoc" květové vody v rozprašovači - stříkne se 1x - 2x přímo do úst na sliznici. Hydroláty se mohou užívat nalačno, před jídlem, po jídle nebo mezi jídly, podle toho, jaký účinek chceme dosáhnout. 

Hydroláty jsou bezpečné, nemají žádné vedlejší účinky, nezpůsobují alergie, nejsou toxické, nejsou návykové a neinteragují s léky. Hydroláty jsou vhodné pro děti, těhotné, kojící, starší, nemocné a zvířata. 


Jaký hydrolát si vybrat? 

Existuje mnoho druhů hydrolátů, které se liší podle rostliny, ze které jsou vyrobeny, a podle účinku, který mají. Mezi nejstarší a nejzajímavější květové vody patří voda z cistu, slaměnková voda nebo vilínová voda. 

V dnešní době jsou oblíbené tyto druhy hydrolátů:

  • Růžový hydrolát: Je to jeden z nejstarších a nejvíce ceněných hydrolátů. Jeho krásná vůně harmonizuje emoce, uklidňuje nervy, povzbuzuje srdce a dodává sebevědomí. V kuchyni skvěle provoní dezerty a letní nápoje.
  • Měsíčkový hydrolát: Nesmí chybět v žádné domácí lékárničce. Zklidňuje podrážděnou, citlivou nebo zanícenou pokožku. Pomáhá hojit rány, popáleniny, ekzémy, akné nebo lupénku. Má antibakteriální, protizánětlivé a regenerační vlastnosti. Podporuje krevní oběh a lymfatický systém. V kuchyni oceníte jeho bylinné aroma v salátech.
  • Mátový hydrolát: Je to jeden z nejvíc osvěžujících a stimulačních hydrolátů. Má pronikavou vůni, která povzbuzuje, oživuje, zlepšuje koncentraci, paměť, kreativitu, motivaci, náladu a chuť do života. Mátový hydrolát se také používá při horečce, nachlazení, kašli, rýmě nebo alergií. Pečuje o ústní dutinu a zlepšuje dech. V kuchyni osvěží vaše lehké pomazánky, usnadňuje stravitelnost jídel. 
  • Dobromyslový hydrolát: Má silnou bylinnou vůni. Pomáhá při slabosti, stresu, úzkosti a nespavosti. Podporuje sebevědomí a dobrou náladu. Má velmi pozitivní vliv při napětí a ztuhlosti svalů, křečích a bolestech revmatického typu. V kuchyni pozvedne masové pokrmy i polévky.  

Výhody hydrolátů

  • Jemné a šetrné k pokožce i sliznicím
  • Vhodné pro děti i těhotné ženy
  • Široká škála použití - vnitřní i zevní
  • Jsou cenově dostupnější než éterické oleje
  • Snadné dávkování

Hydroláty představují opravdový poklad v Tradiční evropské medicíně. Jsou bezpečné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Objevujte skrytou sílu hydrolátů a zažijte jejich blahodárné účinky na fyzické i psychické zdraví, krásu a pohodu..

S láskou k vašemu zdraví 🌿

Pavla