Venkovská žena s pohnutým osudem, která se uměla sotva podepsat. Zato v praktických záležitostech života si poradila s velkým nadhledem. Moje babička, která je předobrazem babiček mnohých z vás. Moje maminka za ní chodila pro rady.

Ztracené poznání: Bylinkový herbář Tradiční evropské medicíny

Bylo mi asi sedm, když se moje maminka pídila po příčině vyrážky na noze. Klasické masti z lékárny nepomáhaly. Babička na to mrkla zkušeným okem. Neběžela do knihovny listovat v bylinném herbáři – tehdejším Googlu. Vyšla ze dveří a za chvíli se vrátila s divným kořenem plným hlíny.

„Dej ohřát vodu,“ úkolovala moji maminku.

Kořen omyla, nastrouhala a udělala podivný odvar, ve kterém mi nohu máčela. Zbytek kořene dala mojí mamince se slovy: „Dělej to tak každý den, za chvíli je po všem.“ 

O tom se tehdy nediskutovalo. Zděděné recepty fungovaly, a proto šetřily čas. Venkované neměli prostor na plané experimenty. Šli na jistotu.

Naše kuchyně se v době páchnoucí hnědé lázně vždy vylidnila. Všimněte si ale toho postupu. Babička mamince neřekla:

„Běž do obchodu (dnes na internet), kup si tam kořen, který vypadá tak a tak, nastrouhej ho atd.“

Rovnou proběhlo kompletní zasvěcení do celé procedury. Ptáte se, co to bylo za zázračný kořen? Můj tip je lopuch. V horách snad nic jiného po ruce nebylo. A jestli to zabralo? Netuším a už se nemám koho zeptat. Ale víte, co mi v paměti zůstalo? Ta jistota. Jistota, se kterou moje babička přesvědčila maminku. Maminka, která následně přesvědčila mě, že ví, co dělá. 

Co chcete jednou předat svým dětem vy?

Věřte tomu, že si na vás s láskou vzpomenou, když svým vlastním potomkům budou umět zlepšit život nebo ulevit od utrpení.

TEM vnímá rostlinu jako živý systém působící různými způsoby a obsahující rostlinnou duši. O získávání této duše usilovala alchymie a spagyrika. Naproti tomu školská medicína hledá v rostlinách účinné látky, které lze izolovat, a zamotává je do krkolomných latinských názvů. Připravuje se tím o synergický efekt ostatních, zdánlivě nefunkčních substancí, o kterých neví doslova vůbec nic.

Tradiční evropská medicína vám neodhalí žádná nová tajemství exotických lián nebo hub. Vede vás tam, kde to znáte. I k tomu zmíněnému kořenu lopuchu a vnitřní jistotě.

Podle TEM by každému z nás mělo stačit dvanáct bylin, které nás v případě počínající nemoci vrátí zpět do rovnováhy. Důležité však je tento stav poznat. Bolest v krku je již symptom, kterému předchází např. únava nebo pálení očí. Nemusíte vědět, kam se vyvine. Stačí jen poznat, že se nacházíte v situaci, kdy je potřeba začít jednat ve prospěch těla a jeho rovnováhy. 

Jste-li náhle bez příčiny unaveni, přerušte veškeré činnosti. Je to jasný signál k odpočinku a dalším pečujícím metodám. Dejte šanci soli, vodě nebo bylinám nejen v čaji, ale také při vykuřování. Spolehněte se, že když tělu dáte pozornost v této fázi, ta další už vás nepřekvapí. Pokud k ní vůbec dojde.

Zmíněných dvanáct bylin se může člověk od člověka trochu lišit. Jsou lidé, jimž nedělá dobře tymián. Zato jim skvěle poslouží jemnější mateřídouška. Pro dalšího je pelyněk příliš intenzivní, a proto si najde pro své neduhy jinou hořkou alternativu (např. kořen anděliky).

TEM vás zve k experimentování. Buďte zvědaví a nebojte se! Žijeme v zemi, kde se nachází jen zlomek jedovatých rostlin, které by mohly reálně ohrozit vaše zdraví. Určitě jich je méně než třeba hub, které bez zábran konzumujeme.

Poznávejte byliny a jejich účinky na svém vlastním těle. Kdo očekává od rostlinných pomocníků účinek v nemoci, měl by ho poznat především ve zdraví. Testujte chuť, vůni nebo snášenlivost ve chvíli, kdy se cítíte dobře. Pak budete mít bylinnou lékárničku připravenou pro případ nastupujících chorob. Z čajů a směsí se stanou vaši staří známí, ke kterým půjdete pro radu.

Herbář bylin TEM a klášterní medicíny:

Meduňka
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Čistí krev od černé žluči, zahřívá hlavu, srdce, břicho a dělohu. Hodí se k jemné péči o solar plexus - most mezi žaludkem a srdcem. Na uklidnění, zlepšení paměti i spánku.

MeduňkaTřezalka
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Odvádí z těla černou žluč, zahřívá a vysušuje. Proti depresi, strachu, zevně při pohmožděninách, popáleninách.

Třezalka

Máta
Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Silně zahřívá a vysušuje, dlouhodobě ochlazuje. Na žaludek a játra. Na koncentraci. 

Máta

Kozlík
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Zahřívá, vysušuje, rozpouští, uvolňuje křeče a uklidňuje. Na srdce a nervy.

Kozlík lékařský

Fenykl
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Rozpouští, rozhýbe, zahřívá, vstřebá chladný hlen. Na čištění dýchacích cest, zahřátí žaludku, zmírnění křečí.

Fenykl

Kopřiva
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

 Zahřívá, vylučuje, posiluje, tonizuje. Na čištění krve, očistu ledvin a posílení imunity.

Kopřiva

Heřmánek
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

 Změkčuje, otevírá a uvolňuje. Na bolest břicha, problémy v ústní dutině, při bolestivé menstruaci. Základní bylina vztahu matka-dítě.


Měsíček
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Rozpouští, ředí, čistí, rozproudí lymfu. Na hojení ran, vnitřně na žaludek. Ochranný plášť při ranách osudu.


Šalvěj
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Vysušuje, stahuje, brání zánětu. Proti nadměrnému pocení, nerovnováze štítné žlázy, tonizuje. Při problémech se sliznicí v ústní dutině. Na mozek a nervy.

Šalvěj

Řebříček
Řebříček obecný (Achillea millefolium) 

Silně vysušuje, stahuje, reguluje teplo a chlad. Na čištění krve, překyselení žaludku, jako ochrana jater, podporuje prokrvení. Při gynekologických potížích. Zevně pečuje o rány, staví krvácení. 

Řebříček

Jitrocel
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Chladí, zastavuje, uklidňuje proudění, posiluje a buduje struktury. Při horečnatých onemocněních dýchacích cest, podporuje rekonvalescenci průdušek a plic. Zastavuje průjmy a krvácení, chladí horké rány po bodnutí hmyzem.


Tymián
Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Silně a vytrvale zahřívá, rozhýbe chladné flegma, otevírá neprůchodnosti. Při onemocněních hlavy, plic, průdušek doprovázených chladem (studený kašel), při potížích s chladným žaludkem a trávicími orgány. 

Tymián

 

Výše uvedené účinky bylin jsou jen zlomkem jejich opravdové síly. Většina bylin účinkuje komplexně, např. řebříček

S láskou k vašemu zdraví